Chcąc zobaczyć kanadyjskie widoki nie trzeba wyjeżdżać do kraj za oceanem. Jak to możliwe? Po prostu wystarczy przejść się po polskich osiedlach domów jednorodzinnych i spojrzeć na budynki, wzniesione w technologii szkieletowej. Czyli pochodzącej wprost z kraju z liściem klonowym na fladze.
Cudze chwalicie i wciąż nie znacie
Projekty domów szkieletowych są w naszym kraju stosunkowo często realizowane, mimo że popularnością wciąż ustępują technologiom tradycyjnym. Wygląd zewnętrzny takiego budynku w zasadzie nie zdradza jego odmienności od otoczenia, Większe różnice można jednakże zaobserwować w obszarze, którego na pierwszy rzut oka nie widać, czyli w zakresie konstrukcyjnym.
Zaletą domów kanadyjskich jest przede wszystkim prostota ich budowy i relatywnie mała ilość czasu potrzebnego na wzniesienie gotowego pod klucz budynku. Znane w naszym kraju domy kanadyjskie projekty mają oparte o rodzime uwarunkowania normatywne, jednakże trzon ich założenia wprost odpowiada pierwowzorowi zza oceanu.
Czy kanadyjski dom może stać wszędzie?
Mimo odmiennej technologi w zasadzie nie ma ograniczeń klimatyczno-terenowych do wznoszenia domów w tej technologii. Projekt domu szkieletowego bez problemu wpisze się zarówno w klimat nizinny, jak i krajobraz z wyżyn i przedgórza. Również klimat nie jest w stanie ograniczyć rozwoju tego typu budownictwa, bowiem w każdych warunkach sprawuje się ono jednakowo dobrze.